Nasıl Yapılır?

Kata yapmak demek pratik yapmak demektir. Pratik tekrarlanabilir ve belli bir şemada olmalıdır ki elde edilen kişisel gelişim ölçülebilir olsun. Bu yüzden aynı kata her gün pratik yapmak için kullanılabilir. Bir kata oturumu on beş dakika ile bir saat arasında sürebilir. Aynı kata her gün tekrarlandığı taktirde kısa bir zaman sonra pratik yapmanın sağladığı faydalar gözle görülür hale gelecektir.

Kata yapmanın amacı çalışır bir uygulama geliştirmek değildir. Katanın amacı daha ziyada kata için ayrılan zaman diliminde katanın ön gördüğü işlemleri tekrarlamaktır. Kata çok basit işlemlerden oluşan ya da basit bir soruna cevap veren minik bir uygulama şeklinde hazırlanmış olabilir. Bu kata yapmak isteyen programcıda basit bir sorun için kod yazmanın zaman kaybı olduğu hissini uyandırabilir. Programcı sorunun basitliğine değil, kata esnasında tekrarladığı işlemlere konsantre olmalıdır. Bu ona işlemleri sistematik olarak daha hızlı yapma, her kata oturumunda sorunlara başka türlü yaklaşma ve çözme ve yeni tasarım kararları vererek kodu yapılandırma yetisi kazandıracaktır. Basit gibi görünen kataların devamlı tekrarlanması, yapılan işlemlerin rutin haline gelmesini ve programcının günlük çalışma hayatında otomatik olarak düşünme ihtiyacı duymadan bu rutinleri kullanmasını sağlar. Bu şekilde programcı daha iyi bir programcı haline gelir.

Pratik yapmak için kullanılan katalar programcıya değişik yetiler ve beceriler kazandırır. Bunlara küçük adımlarla test güdümlü yazılım, yeşil olan testler yardımı ile yeniden yapılandırma (refactoring), kullanılan araçlar yardımı ile otomatik yeniden yapılandırma işlemleri ve kısa yol tuşlarının kullanımı örnek olarak verilebilir.

Eğer KodKata.com bünyesinde yer alan kataları kata olarak kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları içeren pratik yapma tarzı tavsiye edilir.

  • KodKata.com bünyesinde yer alan herhangi bir katayı seçin ve yapılış tarzını seyredin.
  • Katanın yer aldığı sayfa katada kullanılan kodları ihtiva etmektedir. Bu kodları edinerek, katayı tekrarlamak için kullanın.
  • Seçtiğiniz katayı sonuna kadar takip etmek zorunda değilsiniz. Eğer pratik yapmak için on beş dakika vakit ayırdıysanız, yarım saat sürebilen bir katanın ilk on beş dakikalık kısmına konsantre olabilirsiniz. Kata yaparken ön planda olan çalışır ve nihayi bir sonuç ortaya koymak değildir.
  • Katanın yapılış tarzını bir kaç kere seyrettikten sonra, katayı kendiniz yapmaya çalışın. Kataya başlamadan önce kata için kullanılan testlerin çalışır olması gerekmektedir. Birçok katada yeniden yapılandırma (refactoring) işlemleri kullanıldığı için, yapılan değişikliklerin yan etkileri sadece çalışan testlerle kontrol edilebilir. Katanın her safhasında testlerin çalışır durumda olduğuna dikkat edin. Kata tamamlandığında testlerin de çalışır durumda olması gerekmektedir.
  • Katayı daha önce yaptıysanız ve tekrar etmek istiyorsanız, daha önceki kata oturumunda yazdığınız kodları silin. Daha önceki çözümünüzü referans olarak kullanmayın. Bu size sorunlara başka bir perspektiften bakma fırsatı sağlayacaktır. Kata esnasında aynı sorun için değişik çözümler ürettiğinizi ve değişik tasarım kararları verdiğinizi göreceksiniz.
  • Her gün düzenli olarak kata yapmaya çalışın.
  • Edindiğiniz tecrübeleri ve sorularınızı kata sayfasına yorum bırakarak diğer katacılarla paylaşın. Diğer katacılarla bilgi alışverişi kata tecrübelerinize yeni bir boyuta taşıyacaktır.

Kataların düzenli olarak yapılması önemlidir. Çalışan kazanır, elması kızarır :)

EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

2 yorum | |
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 değerlendirme, ortalama: 5,00, toplam oy 5)
Loading...

2 Yorum

Birtan TAŞKIRAN04 Haziran 2014 16:15

Merhaba Hocam,
Biz programcılar az çok kod yazıyoruz, kod yazma tekniğinizi izledikten ve tasarım şablonları makalelerinizi okuduktan sonra benim her seferinde aklıma takılan şu soruma:”kod yazıyorum ama acaba dogru mu yazıyorum?” cevap bulduğum için size çok teşekkür ederim. Hep biryerlede eksiklik yaptığımı hissediyordum sizin önerileriniz ve tekniklerinizle kafamdaki sorunun cevabını bulduğum için çok mutluyum.

ozcanacar04 Haziran 2014 16:23

Cok sevindim Birtan. Artik cok iyi bir yazilimci olmak icin önünde hicbir engel kalmadi.

http://kodkata.com/wp-content/themes/selecta